نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مدیرگروه مهندسی اپتیک و لیزر ، فیزیک مهندسی

مدیرگروه مهندسی اپتیک و لیزر ، فیزیک مهندسی


 مدیر گروه مهندسی اپتیک و لیزر، فیزیک مهندسی

 

نام ونام خانوادگی

محبوبه یگانه

مدرک تحصیلی

دکتری فیزیک- فیزیک 

دانشگاه محل اخذ مدرک

دانشگاه فردوسی

پست الکترونیک

m.yeganeh@kub.ac.ir

 

فیزیک مهندسی

 

معرفی رشته فیزیک مهندسی

فیزیک مهندسی رشته‌ای بین‌رشته‌ایست که هدف آن توسعه پایه‌های نظری برای تحلیل پدیده‌های علمی و کاربردهای مهندسی آن‌ها، آینده‌پژوهی در فناوری، و انتقال فناوری‌های نو به صنعت است. ایده‌آل این رشته آن است که دانشجویان ویژگی‌های مثبت یک مهندس و یک دانشمند را توأمان بدست آورند.

هدف از این رشته آماده‌سازی فارغ التحصیلانی است که علاوه بردانستن فیزیک و مباحث پیشرفته آن با کاربردهای فیزیک نیز آشنا بوده و توانایی مهندسی و ارائه طرح‌های صنعتی در زمینه فیزیک جدید را داشته باشند.

ضرورت و اهمیت:

اکثر رشته‌های فنی و مهندسی یکی از شاخه‌های علم فیزیک را زمینه تخصصی خود قرار میدهند، مانند مهندسی مکانیک یا مهندسی برق. با وجود این، آموختن پیشرفت‌های فیزیک در سال‌های اخیر از جمله نانو ساختارها نیازمند فهمیدن دروسی مانند مکانیک کوانتومی است که در سال‌های آخر دوره ی کارشناسی فیزیک تدریس می‌شود. به این ترتیب قرار دادن این دروس در برنامه دوره کارشناسی فنی و مهندسی امکان پذیر نیست. به همین دلیل در ایران از یک سو دانشجویان فعلی مهندسی از مسائل علمی این حوزه‌های فیزیک آگاهی کافی ندارند. از سوی دیگر دانشجویان فعلی فیزیک توانایی فنی به کار بردن نتایج فیزیک در صنعت را کسب نمی‌کنند. بنابراین برای پر نمودن این خلأ و رفع نیاز جامعه و کشور لازم است رشته فیزیک مهندسی با گرایش‌هایی شامل مباحث پیشرفته فیزیک تأسیس شود تا دانش‌آموختگان آن، توانایی به کار بردن نتایج آنها را در صنعت داشته باشند.

توانایی‌های لازم داوطلبان

فیزیک مهندسی رشته مشکلی می‌باشد، اولین شرط موفقیت دانشجویان این است که دانشجو تمام وقت مفید خود را صرف مطالعه و تحقیق نماید. داشتن پایه قوی در دروس فیزیک و ریاضیات لازم می‌باشد، شرط دیگر داشتن ایده و ابتکار برای حل مسائل فنی و صنعتی با استفاده از نتایج فیزیک است مانند به کار بردن نتایج فیزیک حالت جامد در طراحی قطعات الکترونیک و کامپیوتر و یا به کار بردن پلاسما و لیزر در صنعت.

توانایی‌های فارغ‌التحصیلان و زمینه‌های شغلی

در اکثر وسائل دقیق اندازه گیری از روش‌های فیزیکی یا حسگرها استفاده می‌شود که طراحی و ساخت آنها در حوزه فیزیک جدید است و همچنین است قطعاتی که در الکترونیک و کامپیوتر به کار می‌روند و تهیه و توزیع خواص نانومواد. ارائه ایده و طرح و آزمایش در این موارد و موارد مشابه از قابلیت‌های دانش آموختگان فیزیک مهندسی است. دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند در صنایع قطعات الکترونیک، صنایع اپتیک و لیزر، قطعات و اجزای کامپیوتر در مؤسسات دولتی و خصوصی مانند وزارت نیرو، مخابرات، انرژی اتمی، صنایع الکترونیک، صنایع اتومبیل‌سازی به کار مشغول شوند. همچنین ساخت و بررسی تارهای اپتیکی که در مخابرات به کار می‌روند، تخصص در کاربردهای مختلف پلاسما و لیزر در صنعت و پزشکی، طراحی و ساخت لوازم اپتیکیف طراحی و ساخت لامپ‌های مختلف دشارپ الکتریکی، طراحی و ساخت آهنرباهای لازم در سیستم‌های الکترومغناطیسی و کلیدهای خودکار از ضروریات صنعت کشورند که در حوزه تخصصی این رشته می‌باشند.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی فیزیک مهندسی می‌توانند  در آزمون کاشناسی ارشد ناپیوسته رشته‌های زیر ادامه تحصیل دهند:

·         فیزیک، فیزیک کاربردی

·         فوتونیک

·         مجموعه مهندسی برق (الکترونیک و میدان مخابرات و قدرت)

·         مهندسی‌های دیگر مانند مواد، مکانیک و صنایع

·         مهندسی پزشکی، فیزیک پزشکی

·         ژئوفیزیک، هواشناسی

 

مهندسی اپتیک و لیزر

اپتیک شاخه ای از علم فیزیک است که به مطالعه رفتار و خواص نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می پردازد و دربسیاری از علوم (ستاره شناسی، مهندسی، پزشکی، عکاسی و...)کاربرد دارد. لیزر نیز به دلیل خواص متمایزش نقش بسیار مهمی در افزایش تولیدات صنعتی، گسترش ارتباطات و پیشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. در رشته مهندسی اپتیک و لیزر دانشجویان با انواع لیزر و اپتیک و کاربردهای آنها، اسپکتروسکوپی لیزری(اندازه گیری طول موج و فرکانس)، فن آوری ساخت قطعات اپتیکی و...آشنا می شوند و قادر به طراحی و ساخت تجهیزات اپتیکی و لیزری مورد نیاز در زمینه های مختلف باشند.

سال های اخیر علم و رشته مهندسی اپتیک و لیزر در سطح جهانی پیش رفت های بسیار زیادی داشته است و کشور ما نیز از این پیشرفت ها بی بهره نمانده و این رشته در ایران نیز با نو آوری ها و کشف های زیادی همراه بوده است. پس با این پیش رفت ها و نو آوری ها باید شاهد رشد بسیاری در بازار کار این رشته نیز باشیم که دقیقا درست است.

دانش آموختگان این دوره قادرند کادر متخصص مورد نیاز در زمینه‌های زیر را تامین کنند:

-همکاری در طراحی تجهیزات اپتیکی، لیزری و اپتو الکترونیکی.

- تنظیم و اجرای برنامه‌های تعمیر و نگه‌داری دستگاه‌های اپتیکی و لیزری.

- نظارت بر انجام سرویس‌های لازم شامل عیب‌یابی، بازرسی فنی، پیاده و سوار کردن و تنظیم تجهیزات اپتیکی و لیزری.

- شناخت راه‌اندازی و به کار گیری سیستم‌های دارای تجهیزات اپتیکی، اپتو الکترونیکی و لیزری.

- پذیرش مسئولیت‌های فنی در صنایع اپتیکی و لیزری.

- توانایی لازم جهت کنترل کیفیت به روش اپتیکی و لیزری.

- راه‌اندازی و انجام آزمایش‌های بیناب سنجی لیزری. 

- کسب مهارت‌های لازم در زمینه نشاندن لایه‌های اپتیکی در خلا و ساخت پالاینده‌های پرتو شکاف‌ها و در صنایع اپتیک و لیزر و مراکز تحقیقاتی و مراکز به کار گیرنده تجهیزات اپتیکی، لیزری و اپتو الکترونیکی و ... .